Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kalça ameliyatı sonrası hangi hasta karyolası modelini seçmeliyim

Kalça ameliyatı sonrası hangi hasta karyolası modelini seçmeliyim

Ameliyat olan hastaların, operasyonun derinliği ve kapsamına göre iyileşme süreçleri farklılık göstermektedir. Küçük ve bölgesel cerrahi operasyonlarda aynı gün veya birkaç günlük süreçte hasta, hastaneden taburcu edilir. Ancak kapsamlı ve ileri seviye cerrahi operasyon geçiren hastalar için iyileşme süreci daha uzun olur. Hastaneden taburcu olmalarından sonra da evde yatış gerçekleştirmeleri gereken bir iyileşme/tedavi süreci söz konusu olur. Böyle durumlarda hastalar için tedavi sürecinin sorunsuz ve iyi geçmesi için bazı koşulların sağlanması gerekir. Söz konusu koşulların başında da hasta yatakları gelir. Kalça ameliyatı gibi ciddi operasyonlarda yatış/iyileşme süreci uzun olacağından kalça ameliyatı sonrası hangi hasta karyolası modelini seçmeliyim şeklide araştırma yapılıyor.

Hasta karyolası çeşitleri nelerdir?

Ameliyat sonrası hasta karyolası kullanmak zorunda olan hastalar için tasarlanan farklı özelliklerde hasta karyolası modelleri bulunmaktadır. Her bir modeline kendisine has teknik özellikleri ve fonksiyonları bulunur. Bu nedenle de hastaların tedavi süreçlerinde kullanacakları hasta karyolası seçimini doğru şekilde yapmaya özen göstermelidir. Hasta karyolası tipleri;

  • Havalı hasta yatağı,
  • Motorlu hasta yatağı,
  • Ev tipi hasta yatağı,
  • Lazımlıklı hasta yatağı,

Şeklinde farklı tipleri bulunur. Bununla birlikte her tipte mevcut farklı hasta karyolası modelleri de bulunur. Boyut, teknik fonksiyon ve kapasite yönünden birbirinden farklıdır. Bu çerçevede her ameliyat ve sağlık sorununa göre tasarlanmış hasta karyolası bulunur. Bu sebeple de kalça ameliyatı gibi ciddi bir operasyon geçiren hastalar kalça ameliyatı sonrası hangi hasta karyolası modelini seçmeliyim araştırması yapıyor.

Kalça ameliyatı sonrası için hasta karyolası nasıl seçilir?

Kalça ameliyatı gibi operasyon sonrasında oldukça uzun bir zorunlu yatış yani geçici yatağa bağımlılık durumu gerektiren işlemlerde hasta yatağı kullanılmalıdır. Hastaneden taburcu olduktan sonra evde geçirilecek iyileşme sürecinde sürekli yatılacağı için standart yatakların oluşturabileceği riskleri ortadan kaldırmak üzere hasta karyolası kullanılmalıdır. Her biri farklı özelliklere sahip olmasından dolayı kalça ameliyatı sonrası hangi hasta karyolası modelini seçmeliyim sorusunun yanıtına hassasiyet göstermelidir.

Kalça ameliyatı hastanın uzunca bir süre yürüyüşüne ve hatta ayağa kalkmasına ciddi engel teşkil eder. Geçici yatağa bağımlılık getiren bu tip operasyonlarda hasta sürekli yatmak zorundadır. Dolayısıyla kalça ameliyatı sonrası hangi hasta karyolası modelini seçmeliyim sorusuna yatış süresi dikkat alınarak, karar verilmelidir. Kalça ameliyatının ardından hasta için hasta karyolası seçiminde hastanın;

  • Yatış pozisyonu,
  • Kilosu,
  • Genel sağlık durumu,
  • Doktorun önerdiği yatış süresi,
  • Bası yarası olup, olmadığı,

Şeklindeki kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Bu doğrultuda kalça ameliyatı olan kişinin kilosu normal seviyelerde ise 2 motorlu hasta yatağı modeli son derece uygundur. Buna karşın aşırı kilo problemi bulunan kalça ameliyatı geçirmiş hastalar için en uygun hasta yatağı modeli ise asansörlü hasta yataklarıdır. Asansörlü hasta yatağı modelleri hastanın aşırı kilosunu karşılayabilme kapasitesine sahiptir. Bu sayede hastanın yakınları(bakıcıları) açısından da tedavi sürecinde bakımın çok daha rahat ve çok daha başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesine yardımcı olur.

Hastaya göre hasta yatağı seçiminin önemi

Günümüzde uzun süreli yatış gerektiren bir tedavi sürecinde olan veya sağlık sorunu nedeniyle yatağa bağımlı olan çok fazla kişi bulunuyor. Bu kişilerin normal yataklardaki uzun süreli yatışları mevcut sağlık sorunlarının ilerlemesine ve yeni sorunlar ile karşılaşmasına neden olur. Bu nedenle hasta yatağı kullanımı önerilir. Ancak bu aşamada her biri farklı özelliklere ve farklı amaçlara hitap eden hasta yatağı model çeşitliliği bulunduğundan hastanın durumuyla ilgili olan hasta yatağının tercih edilmesi gerekir. Bu yüzden kalça ameliyatı sonrası hangi hasta karyolası modelini seçmeliyim şeklindeki bir yaklaşımla çok daha doğru seçim yapılabilir.

https://www.medikalmalzeme.com/