Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
hasta yatağı arızları

Hasta Yatağı Arızaları

Hasta yatağı arızaları

Hasta yatağı arızaları günümüzde çok sık görülmeyen durumlardan bir tanesidir. Olası bir arıza durumunda ise, genellikle yatağın hangi bölümlerinde arızaların meydana gelebileceği ise bu makalemizde yer almaktadır.

Hasta yatakları, eskiye oranla artık günümüzde seri üretim şeklinde gerçekleştirilmektedir ve bu seri üretimlerde son derece kaliteli ve sorunsuz olabilecek şekilde malzemeler kullanılmaktadır. Öyle ki, bu hasta yatakları normal yataklardan en az 2,5 kat daha dayanıklı olabilecek şekilde üretilmektedir ve olası sorunların önüne önceden geçilmesi planlanmaktadır.

Tüm bu tedbirlere rağmen, nadir görülse dahi arızalar veya mekanik sorunlar meydana gelebilmektedir. Peki nedir bu sorunlar ve garanti kapsamı nasıl işler?

Hasta Yatağı Arızaları

Hasta yataklarının metal ve yatak kısımları çok zarar gören bölgelerdir. Gerek yan korkuluklar gerekse baş ucu demirleri ile alt aksam kolay kolay hata ve arıza alabileceğiniz bölümler değildir. Hasta yataklarında meydana gelen arızaların %95’lik kısmı, motor bölümünde oluşmaktadır. Hasta yatağı motorları zamanla bakımları yapılmadığı taktirde arıza oluşturabilecek parçadır. Uzun yıllar bakımsız kullanılan hasta yatakları motorları, birkaç yıldan sonra güçte azalma ve yavaşlamaya da neden olabilmektedir.

Ayrıca belirtilen ağırlık limitinin aşılması ve ani aşırı yüklenmelerde bu motorlara zarar verebilecek durumlardır. Hasta yatakları motorları, yapıları gereği tamamen dışa karşı korumalı olup, iç aksamı tarafından belli limitlere sahiptir. Bu limitlerin aşılması, motorların aşırı güce karşı tepki koyamamasına neden olmakla beraber arızaları beraberinde getirmektedir.

Hasta Yatağı Arızaları Garanti Kapsamı

Hasta yatağı satın alımlarında ve hasta yatağı kiralama işlemlerinde, tüm parçalar garanti kapsamına girmektedir. Yukarı kısımda belirtilen aşırı yük binmesi ve yüklenmelerden kaynaklanabilecek arızalar ise, belirtilen limitlerin aşılmasından kaynaklandığı için ürünü garanti dışı bırakmaktadır. Bu nedenle gerek hastaların gerekse hasta yakınlarının bu konuda hasta yataklarına aşırı yük bindirmemeleri gerekmektedir.

Hasta Yatağı Parçaları Garanti Kapsamı

Motor aksamı dışında kalan tüm alanlar için yine fabrikasyon sürecinden kaynaklanabilecek durumlarda ürün garanti kapsamına girmektedir. Garanti hizmeti alanında uzman teknik ekibimiz tarafından evde hizmetle gerçekleştirilmektedir. Değişim gibi durumlarda ise yine nakliye ve yeni yatağın kurulması teknik ekibimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Hasta Yatakları Kaç Kilogram Dayanıklılığa Sahiptir?

Her hasta yatağının kendisine özgü bir dayanıklılık ölçüsü mevcuttur ve her hasta yatağının motor sayısı aynı değildir. Hasta yatağı seçiminde, satış öncesinde bizimle yapacağınız telefon görüşmelerinde bu konu hakkında detaylı bilgi sunulacak ve hastanıza uygun yatak için seçim yapmanıza yardımcı olacağız.

Buna örnek vermek gerekirse, basit bir ameliyattan dolayı birkaç gün yatakta yatacak nispeten zayıf bir hasta için tam donanımlı ve yüksek motor güçlerine sahip olmanıza gerek yoktur. Başlangıç seviyesi hasta yatakları da bu işi rahatlıkla görebileceği için zaten kısa vade için gerekli konforu sağlayacaktır. Ancak hasta kilosu 100+ olması durumunda ve yatağa bağlı kalma süreside uzunsa, bu defa giriş seviyesi yataklar yeterli gelmeyecektir ve uzun vadede gerekli konforu sağlamayacaktır. İşte hasta yatağı seçiminde hastanın kriterleri bu nedenlerden dolayı aşırı önem arz etmektedir ve teknik ekibimiz bu konuda profesyonel eğitim almış kişilerden oluşmaktadır.

Hastanın yaşı, kilosu, yatakta geçireceği süre, kullanabildiği vücut işlevleri gibi nedenlerin tamamı, hasta yatağı seçimini belirlemektedir. Bu konu hakkında en detaylı ve sağlıklı bilgiye ulaşmak için, iletişim sayfamızı kullanarak bize ulaşım sağlayabilirsiniz. Satış öncesi ve sonrası için bilgilendirme ekibimiz, hastanız için en doğru ve gerekli olan yatak seçimi konusunda sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

kaynak: https://www.medikalmalzeme.com/