Skip links

Hasta Yatağı Çeşitleri (Hasta Yatağı)

Hastaların kullanmış oldukları yataklar normal yataklardan çok daha farklıdır. Hasta yatağı olarak adlandırılan bu ürünlerde hastaların rahat etmesi amaçlanmakta ve bütün tasarım buna göre yapılmaktadır. Dolayısıyla da normal yataklarla bunların arasında çok ciddi farklar bulunmaktadır. Hasta yatağı çeşitleri hastaların durumuna bağlı olarak farklı özellikleri barındırmaktadır. İnsanlar kendi hastalık durumlarına bağlı olarak bunlardan uygun olanları tercih edebilmektedir. Hasta yataklarının birden fazla çeşit olması bu açıdan son derece önemlidir. Hasta yatağı türlerinden bazıları şunlardır:

  • Havalı hasta yatağı
  • Lazer kesim hasta yatağı
  • Visco yatak
  • 4 parçalı hasta yatağı.

Yukarıda yer alan yatak türleri insanların bu alandaki ihtiyaçlarının önemli bir kısmını etkin olarak karşılamaktadır.

Hasta Yatağı Çeşitleri ve Havalı Yataklar

Hasta yatağı çeşitleri arasında bulunan havalı yataklar son derece önemli bir rol oynamaktadır. Bu yataklar hastaların kan dolaşımlarını daha düzgün olmalarını sağlamaları bakımından son derece önemlidir. Hastalar yatış pozisyonunda iken bazı bölgelere kan gitmeyebilmektedir. Bazı hastalıklarda görülen bu durum kan gitmeyen bölümdeki hücrelerin zaman içinde ölmesine ve böylece işlevini yerine getirmemesine neden olmaktadır. Dolayısıyla bu kişilerin normal yatak kullanmaları son derece risklidir. Buna bağlı olarak hastalar havalı yatakları tercih ettiklerinde kan dolaşımları daha düzgün olmakta ve böylece hücreler sağlıklı bir şekilde görevlerini yapmaktadır. Bu yataklarla bilinmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi söz konusu ürünlerin tedavi etme özelliği bulunmamaktadır. Bu ürünler sadece hastaların yatma pozisyonundan dolayı daha kötü olmamalarını sağlamaktadır. Bu yatakların kullanımları ise son derece kolaydır.

Hasta Yatağı Çeşitleri ve Sağlanan Faydalar

Hasta yatağı çeşitleri arasında bulunan bir diğer tür ise visco yataklardır. Bu yatakların sertlikleri ve dokuları hastaların çok daha rahat etmesine neden olmaktadır. Söz konusu durum uzun süreli yatışlarda hastaların sorun yaşamamasını sağlamakta ve bu da çok önemli bir avantaj sağlamaktadır. Lazer kesim yataklar ise hava geçirmesi ile bilinmekte ve bu özelliği ile hastalara farklı avantajlar sağlamaktadır. Bahsedilen özelliklerin tamamı hastalık türlerine göre farklı faydalar sağlamakta ve insanlar bundan dolayı bu yatakları tercih etmektedir.