Skip links

Elektrikli Hasta Yatağı Kullanımı

Hasta yatakları uzun süre yatar pozisyonda tedavi görmeleri gereken hastalar için yahut cerrahi bir operasyon sonrası sağlıklı bir gece geçirebilmek için son derece işlevsel ve faydalı medikal malzemelerdir. Hareket kabiliyeti sayesinde yatan kişinin maksimum rahatlığı düşünülerek üretilen bu yataklar elektrikli hasta yatağı ve manuel yataklar olarak sınıflandırılabilir. Günümüz şartlarında manuel yataklar eskide kalmış olsa da elektrik imkânının bulunmadığı bölgelerde yahut bazı özel şartlarda zaman zaman tercih edilebilmektedir. Elektrikli yataklarda istenilen özelliklere göre 2, 3 veya 4 motorlu yataklar üretilmektedir. Tahmin edileceği üzere motor sayısındaki artış yatağın hareket sayısını artırır. Fakat temel ihtiyaçları karşılama anlamında 2 motorlu yataklar en sık tercih edilen modellerdir.

Hastane yada Mesken

Başımıza gelmemesini dilesek de hastalıklar hayatın bir parçası. Bazı hastalıklar ise gerçekten yıpratıcı ve yorucu olabiliyor. Özellikle yatağa bağımlı hastalıklarda yardımcı unsurların bulunmaması durumunda işler gerçekten zorlaşır. Elektrikli hasta yatağı işte bu yardımcı unsurlar arasında en gerekli olanlardan biridir. Bu yatakların sadece hastanelerde bulunduğunu düşünmemek gerekir. Evde bakımı yapılan hastalar için ilk gerekliliklerden biri hasta karyolasıdır. Gerek ortopedik yapısı gerekse hareket kabiliyeti sayesinde hastanın maksimum konforunu sağlıyor olması ne denli öncelikli bir ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Diğer yandan satın alma konusunda imkan zorluğu yaşayanlar ve dönemsel hastalık durumları için kiralama hizmeti de verilmektedir.

Kullanım Kolaylığı

Mademki hastalık normal olmayan, zor olan, meşakkatli olandır o halde yardımcı unsur olarak kullandığımız nesnelerin de bizleri uğraştırmaması gerekir. Elektrikli hasta yatağı motorları, pistonları ve yan kanatlarıyla komplike bir yapı gibi görünse de kullanımı oldukça kolay bir eşyadır. Bazılarında yatağın kolay ulaşılır bir bölgesinde bazılarında da kablolu bir kumanda ile kontrol edilebilen yatağın motor ve hareket sayısına göre tuş sayısı bulunan kontrol paneli bulunur. Bu kontrol panelinden baş kısmı aşağı yukarı, yine ayak kısmı aşağı yukarı hareket ettirilebilir ve hastanın ihtiyaçları karşılanabilir. Öte yandan motor sayısının artmasıyla birlikte paneldeki tuşların sayısı da artar ve yatağın komple aşağı yukarı asansör hareketini yapmasını sağlayan tuşlar eklenir.